نکاتی مهم در رابطه با جنس پرده های انتخابی

پرده يکي از عناصر اصلي دکوراسيون در خانه هاي ايراني است. پرده علاوه بر ايجاد زيبايي در خانه ميتواند عيوب ديوار و چارچوب پنجرهها را هم بپوشاند. براي اينکه پردههاي خانهتان ظاهري شيک و وزين داشته باشد به اين نکتهها توجه کنيد.

1. مهمترين نکته درباره پرده جنس پارچه آن است.
برخي تصور ميکنند تنها پارچههاي حرير و توري براي پرده، مناسب هستند.در حالي که بهتر است پارچه پرده سنگين باشد. البته سنگين بودن پارچه به معناي خشک و شقورق بودن آن نيست. خيلي از پارچههاي نرم وجود دارند که در عين نظافت داراي ظاهري محکم و باوقار هستند. همچنين پارچه پرده بايد تا حدي انعطافپذير باشد که هنگام چين خوردن و آويزان شدن شکيل بوده و جلوه مناسبي داشته باشد.

2. بهتر است پرده چندلايه داشته باشد.
يک پرده تک نميتواند جلوه خاصي داشته باشد. اين لايهها ميتوانند شامل پشتدري، آستر، والان و انواع شيدها باشند. انتخاب و تشخيص اينکه کدام لايهها براي پرده خانه شما مناسب باشد به سليقه شما بستگي دارد اما بهترين حالت نصب والان و پشتدري يا آستر است.

3. هرچه پرده پرچينتر و متراکمتر باشد زيبايي بيشتري دارد.
براي اين منظور بايد عرض پرده 5/1 تا 2 برابر عرض پنجره باشد. چين پرده نبايد کم باشد تا بتواند پنجره را به خوبي پوشش دهد.نکاتی درباره انواع پرده ها:

پرده های ضخیم روکار
پارچه های بکار رفته برای این نوع پرده ها، اغلب پارچه های رومبلی یا کمی نازک تر، و نیز پارچه های مخمل، ساتن و به طور کلی پارچه های محکم و آهاردار می باشند. این پرده ها برای پنجره های عریض به صورت دو تکه استفاده شده و در روی پرده نازک حریر یا توری و به همراه یک والان در بالای پنجره ترکیبی زیبا را تشکیل می دهد. پرده های ضخیم معمولا رنگی و طرح دار انتخاب می شوند، لذا هماهنگی طرح پرده با دکوراسیون محیط امری ضروری است.
پرده های آستری
پارچه های بکار رفته در پرده های آستری از جنس کتان و یا پارچه ای با درصدی نایلون بوده که ارزان قیمت و قابل شستشو است. پرده های آستری را معمولا در زیر پرده های گران قیمت و نازک می آویزند. معمولا بر روی پرده آستری، پرده ای حریر و یا تور استفاده می شود، لذا پرده آستری را ساده و بدون طرح انتخاب نموده و رنگهایی روشن مانند سفید و یا شیری برای آن درنظر می گیرند. چوب پرده آستری از نوع معمولی بوده و بصورت جداگانه در نزدیکترین فاصله با پنجره، به سقف نصب شده و پرده آستری را از آن آویزان می کنند. به دلیل تغییر نور محیط در روز و شب و لزوم استفاده از نور محیط بیرون برای اتاق، متحرک بودن از ملزومات پرده های آستری می باشد.
پرده های سایبانی
خاطرات پرده های حصیری از ایام قدیم در ذهن ما باقی مانده است. مکانیسم پرده های حصیری تقریبا به همان شکل بوده ولی طرحها و مدلهای متنوع تری به بازار آمده است. نکته مهم در پرده های سایبانی این است که همه آنها دقیقا به اندازه پنجره و مکان استفاده شده، دوخته و آویزان می شوند. همچنین حرکت پرده های سایبانی به صورت عمودی بوده و به طرف بالا جمع می شوند. در بعضی از مدلهای پرده سایبانی، محفظه ای استوانه ای در بالا وجود داشته و پرده به صورت لوله ای در داخلی آن جمع شده و یا از آن بیرون می آید. این پرده ها را می توان برای آشپزخانه و اتاق خواب مورد استفاده قرار داد.
پرده های کرکره ای
پرده های کرکره ای به دو نوع افقی و عمودی تقسیم می شوند. پرده کرکره افقی به دو نوع فلزی و چوبی در بازار موجود بوده و کاربرد محیطی هر یک متفاوت است. در گذشته از پرده کرکره های فلزی در خانه ها استفاده می شد، ولی امروزه پرده کرکره های افقی فلزی در محیط های اداری و تجاری استفاده شده و در منازل بیشتر به علت ظرافت و زیبایی ظاهری، از پرده کرکره های افقی چوبی استفاده می شود. پرده کرکره عمودی که به لوردراپه معروف است، شامل تیغه های محکم و پهن پارچه ای است که به صورت عمودی در کنار یکدیگر قرار گرفته و به صورت افقی در طول پنجره حرکت می کند. پرده کرکره عمودی بیشتر در محیط اداری و تجاری به کار گرفته می شوند.

 

2017© تمامی حقوق این سایت برای شرکت پرده و رومبلی نفیس محفوظ می باشد.
Setak Total Web Solutions
generated by: PGP™ | Hosted by: i-Host™
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟